Gerai dresuotas kačiukas

Maždaug 3 mėnesių kačiuko, atvykusio į naują gyvenamąją aplinką, didžioji elgsenos dalis būna suformuota jo mamos, brolių ir seserų bei jo veislininko. Vis dėlto yra svarbu užtikrinti kačiuko integraciją naujoje aplinkoje, kadangi jo ugdymas turi būti baigtas iki 9-ojo gyvenimo mėnesio.

Kačiuko elgsenos formavimasis turi lemiamos įtakos būsimos suaugusios katės charakteriui.

Laižymasis, tuštinimasis ir maitinimasis (išskyrus žindymą) yra iš dalies įgimtos katės savybės. Visų kitų būtinų dalykų ją išmoko mama.

Taigi, nuo 3 savaičių kačiukas savo reikalus gali atlikti kraiko dėžėje. Iki 6-osios gyvenimo savaitės kačiukas išmoksta neteršti namuose. Maždaug 4-ąją savo gyvenimo savaitę jis gali pradėti maitintis tokiu pat maistu kaip ir jo mama, imituodamas jos elgesį ir tokiu būdu perimdamas jos mitybos įpročius. Taip pat savo šeimoje kačiukas susipažįsta su savo veisle bei išmoksta būtinos savitvardos, ypač kontroliuoti kramtymą ir braižymąsi. Bet kačiuko ugdymas tuo nesibaigia!

Socializacija, lemiamas laikotarpis

Socializacijos sąlygos didžiąja dalimi lemia katės elgseną ateityje, kadangi būtent šiuo laikotarpiu kačiukas išmoksta suvokti įvykius ir situacijas, su kuriomis susiduria.

Socializacija su kitais žmonėmis ir gyvūnų veislėmis dažniausiai vyksta nuo 2-osios iki 7-osios gyvenimo savaitės. Tuo laikotarpiu kačiukui būtina vystytis aplinkoje, kuri padeda jam susipažinti su visais dirgikliais, su kuriais jam teks susidurti ateityje: vaikų žaidimais ir šūkavimais, televizija, muzika, lojimu, bendravimu su keliais jį prižiūrėsiančiais ir žaisiančiais žmonėmis, artimumu ir bendravimu su kitais gyvūnais, įvairiais žaidimų objektais, pavyzdžiui, kamuoliais, kartoninėmis dėžėmis, kuriose jis slėpsis, ir pan. Daugybė šių dirgiklių įtakoja kačiuko vystymąsi.

Kai pasiima būsimasis šeimininkas

Visiškai pasinėręs į naujos aplinkos tyrinėjimą, jaunas kačiukas greita pamiršta savo brolius ir seseris. Tinkamai sutiktas, jis taip pat, labai tikėtina, bus ir gerai dresuojamas. Nepaisant to, pirmosiomis kačiuko atsiradimo savaitėmis naujasis šeimininkas privalo praleisti daug laiko su savo jaunu gyvūnu – žaisti ir stebėti jo įpročius.

Vienas blogiausių kačiuko elgsenos įpročių – nagų galandinimas – yra normalus katės poreikių tenkinimas. Todėl šeimininkas katės mėgstamoje vietoje privalo įrengti vertikalią draskyklę arba katės laipynę.

Kita vertus, jei katė kandžiojasi, yra agresyvi, nesilaiko švaros, nedelsiant reikia apsilankyti pas veterinarą ir išiaiškinti, kodėl ji taip elgiasi. Nustačius tokio elgesio priežastis, gali būti visai nesunku ištaisyti tokio amžiaus katės elgesį.

Dresuokite, o ne bauskite

Dė bet kokios iškilusios problemos, pavyzdžiui, švaros nesilaikymo ar netinkamo elgesio, bausdami savo gyvūną, nepriversite jo suprasti, ką jis negerai daro. Priešingai, nieko nesuprasdamas kačiukas pradės bijoti ir vėl kartos netinkamą elgesį, taip rizikuodamas būti nubaustas šeimininko ar jį suerzinti. Grįžtanti baimė virsta nerimu, kuris turi žalingų pasekmių kačiuko sveikatai. Kačiuko ugdymo prioritetais turėtų tapti geros gyvūnų poreikių žinios ir apdovanojimai už gerą mokymąsi.