Kas sudaro veislinio kačiuko kainą?
Neretai tenka susidurti su nuostaba: kodėl veislinis kačiukas su dokumentais kainuoja tiek daug? Juk skelbimų portalai pilni pasiūlymų įsigyti veislinių kačiukų be dokumentų už dvigubai ar net trigubai mažesnę kainą. Negi taip brangiai kainuoja tas popierėlis – dokumentai? Brangiai kainuoja ne dokumentai, o kelias iki jų ir iki Jūsų svajonių kačiuko.
Atsakingas veisimas (nepainiokime jo su dauginimu!) – kruopštus ir didelių investicijų reikalaujantis darbas. Neužtenka turėti veislinę katę ir suvesti ją su tokiu pat veisliniu kaimyno katinu. Tikro veisėjo tikslas – ne priveisti kuo daugiau kačiukų, o išvesti kuo geresnio eksterjero, charakterio, kuo stabilesnės psichikos gyvūną. O tam reikia daug paaukoti.
Pirmiausia, žinoma, reikia įsigyti veisimui tinkamą katytę. Tokie gyvūnai paprastai kainuoja gerokai daugiau nei paprasti augintiniai, be to, save gerbiantis veislynas neparduos kačiukų veisimui bet kam – dažnai tenka gana atkakliai įrodinėti, kad esi vertas tokio pasitikėjimo. Bet, katytę visgi įsigijome. Kas gi toliau?
Pirmiausia katytę reikia tinkamai užauginti: šerti geriausiu maistu (mes gi norime, kad ji augdama atskleistų geriausias savo savybes, būtų sveika ir graži), pirkti vitaminus ir papildus, kasmet skiepyti. Tikėkimės, ji nesusirgs, nes veterinaro paslaugos kainuoja tikrai nepigiai. Taip pat gyvūną reikia auklėti, socializuoti. Kas gi norės piktos ar baikščios katės kačiuko? O ir parodose gauti gerą įvertinimą tokiam gyvūnui bus sunku.
Bėda ta, kad pirkdamas mažą kačiuką nežinai, ar jis iš tikrųjų bus tinkamas veisimui. Galbūt augant atsiskleis koks nors defektas, o gal užaugusi katė tiesiog nebus pakankamai gera – tikras veisėjas tokios neveis, nesvarbu, kad ir kiek pinigų būtų investavęs, ir ji nugyvens paprasto namų augintinio gyvenimą.
Ką gi, katytė užaugo. Mes ją išmokėme visko, ko reikia parodai, pavyzdžiui, kurilų trumpauodegiams būdingo „išstatymo“. Prieš parodą išprausėme (kokybiški kačių šampūnai kainuoja kaip prabangiausia žmogiška kosmetika), išdžiovinome (tam greičiausiai prireiks specialaus itin galingo feno) ir keliaujame į parodą.
Parodos reikalingos tam, kad profesionalūs teisėjai įvertintų kiekvienos katės atitiktį veislės standartams, taip pat tai išbandymas katės psichikai, charakteriui. Katę ar katiną galima pradėti kergti, jeigu ji ar jis parodose suaugusiųjų klasėje (nuo 10 mėn.) gavo ne mažiau kaip du įvertinimus „labai gerai“ iš dviejų skirtingų teisėjų. Tačiau tikri veisėjai dažniausiai neapsiriboja tomis dviem privalomomis parodomis – jie siekia gauti kuo daugiau skirtingų teisėjų įvertinimų, kuo visapusiškiau įvertinti savo gyvūno privalumus ir trūkumus ir šias žinias panaudoti ieškant tinkamiausio patino ar patelės. Be to, jei gyvūnas yra išties perspektyvus, garbės reikalas yra gauti visus įmanomus titulus.
Vidutiniškai viena paroda kainuoja apie 60 eurų. Tačiau nepamirškime ir kitų susijusių išlaidų, ypač jei paroda vyksta kitame mieste ar net užsienyje – kelionės, apgyvendinimo, draudimo, maitinimo.
Jei viskas klostosi sėkmingai – katytė užaugo sveika ir graži, gavo palankius įvertinimus parodose ir yra sulaukusi tinkamo amžiaus, galima pradėti galvoti apie kergimą. Pirmiausia reikia susirasti tinkamą katiną. Dažnai idėjiniam veisėjui netinka bet kuris sveikas, parodose gerus įvertinimus gavęs atitinkamos veislės katinas. Savo katytei jis neretai ieško ypatingo katino, kad suvedęs gyvūnus gautų ypatingus kačiukus. Taigi neretai pas „jaunikį“ tenka nuvažiuoti ne tik į kitą miestą, bet ir į kitą šalį.
Už kergimą katino šeimininkas paprastai ima kačiuko kainą, tačiau jei katinas išties labai geras, kaina gali būti ir kur kas didesnė.
Sukergus katės priežiūra tampa ypač kruopšti – ji gauna geriausią maistą, atidžiausią veterinarinę priežiūrą, įvairiausių vitaminų ir maisto papildų. Juk norime, kad kačiukai gimtų kuo sveikesni ir stipresni.
Dažniausiai kurilų trumpauodegės katės atsiveda 3–5 kačiukus. Bet gali gimti ir vienas arba kergimas gali būti ir visai nesėkmingas.
Gimę kačiukai prižiūrimi vos ne atidžiau nei savi vaikai. Kai mamos katės pieno nebepakanka, jie gauna aukščiausios kokybės kačiukų maisto, vitaminų, kai ateina laikas – skiepijami (joks save gerbiantis veisėjas naujiesiems šeimininkams neatiduos neskiepyto kačiuko).
Vos kačiukai pradeda vaikščioti, veisėjas užsiima jų auklėjimu. Mažyliai išmokomi naudotis dėžute, aštrinti savo nagus į draskyklę, o ne į baldus, tam tikrų namų taisyklių, gražiai, švelniai elgtis su žmogumi – nesikandžioti, nesibraižyti. Kadangi kurilai itin imlūs „mokslams“, neretas veisėjas juos išmoko ir svarbiausių komandų: „Ateik“, „Fu“ ir kt. Taigi įsigiję tokį kačiuką būsite tikri, kad jis tinkamai išauklėtas ir turi būtiniausius gyvenimo šeimoje įgūdžius.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad savo veisėjui bet kada galite paskambinti, parašyti ir užduoti bet kokį klausimą apie kačiuko sveikatą, mitybą, elgesį. Jis tikrai nepaliks jūsų nežinioje ir visada pagelbės, pasidalys savo žiniomis ir patirtimi.
Taigi ar ir dabar veislinio kačiuko kaina atrodo per didelė?